Conference Venue: Level 5 Parisian Grand Ballroom, The Parisian Macao | ||||
Presentation Format: Each paper will have an oral presentation in 17 minutes (including 2-minutes Q/A) Registration Desk: PAKDD 2019 registration desk will be located in the foyer outside Parisian Grand Ballroom, Level 5 of the Parisian Macao. The desk will be open in the following time: * Saturday April 13: 12:00-18:00 * Sunday April 14: 08:00-17:00 * Monday April 15: 08:00-17:00 * Tuesday April 16: 08:00-17:00 * Wednesday April 17: 08:00-17:00 |
||||
Conference Program Booklet: click HERE | ||||
April 14, 2019 (Sunday) |
||||
8:00 - 17:00 |
Registration @Foyer |
|||
ROOM |
7204 |
7304 |
7404-7405 |
7504-7505 |
8:30 - 10:00 |
Workshop - PAISI |
Workshop - BDM |
Tutorial 2 |
Tutorial 4 |
14th Pacific Asia Workshop on Intelligence and Security Informatics |
8th Workshop on Biologically-inspired Techniques for Knowledge Discovery and Data Mining |
Statistical Machine Learning of Large, Sparse, and Multi-source Data |
||
10:00 - 10:30 |
Coffee Break |
|||
10:30 - 12:00 |
Workshop - PAISI |
Workshop - BDM |
Tutorial 2 |
Tutorial 4 |
14th Pacific Asia Workshop on Intelligence and Security Informatics |
8th Workshop on Biologically-inspired Techniques for Knowledge Discovery and Data Mining |
Statistical Machine Learning of Large, Sparse, and Multi-source Data |
||
12:00 - 13:30 |
Lunch @ Level 1, Le Buffet, the Parisian Macao |
|||
13:30 - 15:30 |
Workshop - LDRC |
Workshop - WeL |
Tutorial 5 |
Tutorial 6 |
Building and Evaluating a Production-ready Recommendation System |
||||
15:30 - 16:00 |
Coffee Break |
|||
16:00 - 18:00 |
Workshop - DLKT |
|
Tutorial 5 |
Tutorial 6 |
1st Pacific-Asia Workshop on Deep Learning for Knowledge Transfer |
Building and Evaluating a Production-ready Recommendation System |
|||
18:00 - 20:00 |
Reception |
|||
(Belon, Level 31 @Banyan Tree Macao Hotel, Galaxy Macau) |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
April 15, 2019 (Monday) |
||||
8:00 - 17:00 |
Registration @Foyer |
|||
8:30 - 9:00 |
Conference Opening (7201A-7303) |
|||
9:00 - 10:00 |
Keynote Speech |
|||
Towards Relational AI -- the good, the bad, and the ugly of learning over networks (by Dr. Jennifer L. Neville) |
||||
[Chair: Zhiguo Gong] (7201A-7303) |
||||
10:00 - 10:20 |
Coffee Break |
|||
ROOM |
7204 |
7304 |
7404-7405 |
7504-7505 |
10:20 - 12:20 |
Session 1A |
Session 1B |
Session 1C |
Session 1D |
[Chair: Joao Gama] |
[Chair: Cheng-Wei Wu] |
[Chair: Tianrui Li] |
[Chair: Leong Hou U] |
|
12:20 - 13:30 |
Lunch @ Level 1, Le Buffet, the Parisian Macao |
|||
13:30 - 15:30 |
Session 2A |
Session 2B |
Tutorial 1 |
Tutorial 3 |
[Chair: Ke-Jia Chen] |
[Chair: Lazhar Labiod] |
|||
15:30 - 15:50 |
Coffee Break |
|||
15:50 - 17:40 |
Session 3A |
Session 3B |
Tutorial 1 |
Tutorial 3 |
[Chair: Khoa Nguyen] |
[Chair: Riccardo Guidotti] |
|||
|
|
|
|
|
April 16, 2019 (Tuesday) |
||||
8:00 - 17:00 |
Registration @Foyer |
|||
9:00 - 10:00 |
Keynote Speech |
|||
Talent Analytics: Prospects and Opportunities (by Prof. Hui Xiong) |
||||
[Chair: Ee-Peng Lim] (7201A-7303) |
||||
10:00 - 10:20 |
Coffee Break |
|||
ROOM |
7204 |
7304 |
7404-7405 |
7504-7505 |
10:20 - 12:20 |
Session 4A |
Session 4B |
Session 4C |
Session 4D |
[Chair: Senzhang Wang] |
[Chair: Kuan-Ting Lai] |
[Chair: Murat Kantarcioglu] |
[Chair: Philippe Fournier-Viger] |
|
12:20 - 13:30 |
Lunch @ Level 1, Le Buffet, the Parisian Macao |
|||
13:30 - 18:00 |
Excursion (Gathering Point: Foyer Reception Counter) |
|||
18:00 - 21:00 |
Banquet |
|||
(7401-7503, Parisian Grand Ballroom, The Parisian Macao) |
||||
|
|
|
|
|
April 17, 2019 (Wednesday) |
||||
8:00 - 17:00 |
Registration @Foyer |
|||
9:00 - 10:00 |
Keynote Speech |
|||
Empowering Subjects, Users and Controllers when Anonymizing Big Data for Knowledge Discovery and Data Mining (by Prof. Josep Domingo-Ferrer) |
||||
[Chair: Takashi Washio] (7201A-7303) |
||||
10:00 - 10:20 |
Coffee Break |
|||
ROOM |
7204 |
7304 |
7404-7405 |
7504-7505 |
10:20 - 12:20 |
Session 5A |
Session 5B |
Session 5C |
Session 5D |
[Chair: Zhidong Li] |
[Chair: Sheng-Jun Huang] |
[Chair: Hady Wirawan Lauw] |
[Chair: Cuneyt Gurcan Akcore] |
|
12:20 - 13:30 |
Lunch @ Level 1, Le Buffet, the Parisian Macao |
|||
13:30 - 14:10 |
PAKDD Most Influential Paper Award Presentation |
|||
On Extreme Support Vector Machine (by Prof. Qing He) |
||||
[Chair: Min-Ling Zhang] (7201A-7303) |
||||
14:10 - 15:10 |
PAKDD 2019 Challenge Presentation and Award |
|||
[Chair: Wei-Wei Tu] (7201A-7303) |
||||
15:10 - 15:30 |
Coffee Break |
|||
15:30 - 17:30 |
Session 6A |
Session 6B |
Session 6C |
Session 6D |
[Chair: Min-Ling Zhang] |
[Chair: Yu-Feng Li] |
[Chair: Xiangliang Zhang] |
[Chair: Katerina Hlavackova-Schindle] |
|
17:30 - 17:40 |
Conference Closing |
|||
Session 1A - Classification and Supervised Learning |
||||
Chair: Joao Gama |
||||
Multitask Learning for Sparse Failure Prediction |
||||
Simon Luo, Victor W. Chu, Zhidong Li, Yang Wang, Jianlong Zhou, Fang Chen, Raymond K. Wong |
||||
Cost Sensitive Learning in the Presence of Symmetric Label Noise |
||||
Sandhya Tripathi, N. Hemachandra |
||||
Semantic Explanations in Ensemble Learning |
||||
Md Zahidul Islam, Jixue Liu, Lin Liu, Jiuyong Li, Wei Kang |
||||
Latent Gaussian-Multinomial Generative Model for Annotated Data |
||||
Shuoran Jiang, Yarui Chen, Zhifei Qin, Jucheng Yang, Tingting Zhao, Chuanlei Zhang |
||||
Investigating Neighborhood Generation Methods for Explanations of Obscure Image Classifiers |
||||
Riccardo Guidotti, Anna Monreale, Leonardo Cariaggi |
||||
On Calibration of Nested Dichotomies |
||||
Tim Leathart, Eibe Frank, Bernhard Pfahringer, Geoffrey Holmes |
||||
Ensembles of Nested Dichotomies with Multiple Subset Evaluation |
||||
Tim Leathart, Eibe Frank, Bernhard Pfahringer, Geoffrey Holmes |
||||
|
|
|
|
|
Session 1B - Text and Opinion Mining (I) |
||||
Chair: Cheng-Wei Wu |
||||
Topic-Level Bursty Study for Bursty Topic Detection in Microblogs |
||||
Yakun Wang, Zhongbao Zhang, Sen Su, Muhammad Azam Zia |
||||
Adaptively Transfer Category-classifier for Handwritten Chinese Character Recognition |
||||
Yongchun Zhu, Fuzhen Zhuang, Jingyuan Yang, Xi Yang, Qing He |
||||
Syntax-aware Representation for Aspect Term Extraction |
||||
Jingyuan Zhang, Guangluan Xu, Xinyi Wang, Xian Sun, Tinglei Huang |
||||
Short Text Similarity Measurement Based on Coupled Semantic Relation and Strong Classification Features |
||||
Huifang Ma, Wen Liu, Zhixin Li, Xianghong Lin |
||||
A Novel Hybrid Sequential Model for Review-based Rating Prediction |
||||
Yuanquan Lu, Wei Zhang, Pan Lu, Jianyong Wang |
||||
Integrating Topic Model and Heterogeneous Information Network for Aspect Mining with Rating Bias |
||||
Yugang Ji, Chuan Shi, Fuzhen Zhuang, Philip S. Yu |
||||
Dependency-Aware Attention Model for Emotion Analysis for Online News |
||||
Xue Zhao, Ying Zhang, Xiaojie Yuan |
||||
|
|
|
|
|
Session 1C - Deep Learning Models and Applications (I) |
||||
Chair: Tianrui Li |
||||
Semi-interactive Attention Network for Answer Understanding in Reverse-QA |
||||
Qing Yin, Guan Luo, Xiaodong Zhu, Qinghua Hu, Ou Wu |
||||
Neural Network based Popularity Prediction by Linking Online Content with Knowledge Bases |
||||
Wayne Xin Zhao, Hongjian Dou, Yuanpei Zhao, Daxiang Dong, Ji-Rong Wen |
||||
Passenger Demand Forecasting with Multi-Task Convolutional Recurrent Neural Networks |
||||
Lei Bai, Lina Yao, Salil S. Kanhere, Zheng Yang, Jing Chu, Xianzhi Wang |
||||
Accurate Identification of Electrical Equipment from Power Load Profiles |
||||
Ziyi Wang, Chun Li, Lin Shang |
||||
Similarity-aware Deep Attentive Model for Clickbait Detection |
||||
Manqing Dong, Lina Yao, Xianzhi Wang, Boualem Benatallah, Chaoran Huang |
||||
Topic Attentional Neural Network for Abstractive Document Summarization |
||||
Hao Liu, Hai-Tao Zheng, Wei Wang |
||||
Parameter Transfer Unit for Deep Neural Networks |
||||
Yinghua Zhang, Yu Zhang, Qiang Yang |
||||
|
|
|
|
|
Session 1D - Spatio-Temporal and Stream Data Mining |
||||
Chair: Leong Hou U |
||||
FGST: Fine-Grained Spatial-Temporal based Regression for Stationless Bike Traffic Prediction |
||||
Hao Chen, Senzhang Wang, Zengde Deng, Xiaoming Zhang, Zhoujun Li |
||||
Customer Segmentation Based on Transactional Data Using Stream Clustering |
||||
Matthias Carnein, Heike Trautmann |
||||
Spatio-Temporal Event Detection from Multiple Data Sources |
||||
Aman Ahuja, Ashish Baghudana, Wei Lu, Edward A. Fox, Chandan K. Reddy |
||||
Discovering All-chain Set in Streaming Time Series |
||||
Shaopeng Wang, Ye Yuan, Hua Li |
||||
Hawkes Process with Stochastic Triggering Kernel |
||||
Feng Zhou, Yixuan Zhang, Zhidong Li, Xuhui Fan, Yang Wang, Arcot Sowmya, Fang Chen |
||||
Concept Drift Based Multi-Dimensional Data Streams Sampling Method |
||||
Ling Lin, Xiaolong Qi, Zhirui Zhu, Yang Gao |
||||
Spatial-temporal Multi-Task Learning for Within-field Cotton Yield Prediction |
||||
Long H. Nguyen, Jiazhen Zhu, Zhe Lin, Hanxiang Du, Zhou Yang, Wenxuan Guo, Fang Jin |
||||
|
|
|
|
|
Session 2A - Healthcare, Bioinformatics and Related Topics |
||||
Chair: Ke-Jia Chen |
||||
Time-dependent Survival Neural Network for Remaining Useful Life Prediction |
||||
Jianfei Zhang, Shengrui Wang, Lifei Chen, Gongde Guo, Rongbo Chen, Alain Vanasse |
||||
ACNet: Aggregated Channels Network for Automated Mitosis Detection |
||||
Kaili Cheng, Jiarui Sun, Xuesong Chen, Yanbo Ma, Mengjie Bai, Yong Zhao |
||||
Attention-based Hierarchical Recurrent Neural Network for Phenotype Classification |
||||
Nan Xu, Yanyan Shen, Yanmin Zhu |
||||
Identifying Mobility of Drug Addicts with Multilevel Spatial-Temporal Convolutional Neural Network |
||||
Canghong Jin, Haoqiang Liang, Dongkai Chen, Zhiwei Lin, Minghui Wu |
||||
MC-eLDA: Towards Pathogenesis Analysis in Traditional Chinese Medicine by Multi-Content Embedding LDA |
||||
Ying Zhang, Wendi Ji, Haofen Wang, Xiaoling Wang, Jin Chen |
||||
Enhancing the Healthcare Retrieval with a Self-adaptive Saturated Density Function |
||||
Yang Song, Wenxin Hu, Liang He, Liang Dou |
||||
CytoFA: Automated Gating of Mass Cytometry Data via Robust Skew Factor Analzyers |
||||
Sharon X. Lee |
||||
|
|
|
|
|
Session 2B - Clustering and Anomaly Detection |
||||
Chair: Lazhar Labiod |
||||
Consensus Graph Learning for Incomplete Multi-view Clustering |
||||
Wei Zhou, Hao Wang, Yan Yang |
||||
Beyond Outliers and on to Micro-clusters: Vision-guided Anomaly Detection |
||||
Wenjie Feng, Shenghua Liu, Christos Faloutsos, Bryan Hooi, Huawei Shen, Xueqi Cheng |
||||
Clustering of Mixed-type Data Considering Concept Hierarchies |
||||
Sahar Behzadi, Nikola S. Müller, Claudia Plant, Christian Bohm |
||||
DMNAED: A Novel Framework Based on Dynamic Memory Network for Abnormal Event Detection in Enterprise Networks |
||||
Xueshuang Ren, Liming Wang |
||||
NeoLOD: A Novel Generalized Coupled Local Outlier Detection Model Embedded Non-IID Similarity Metric |
||||
Fan Meng, Yang Gao, Jing Huo, Xiaolong Qi, Shichao Yi |
||||
Dynamic Anomaly Detection Using Vector Autoregressive Model |
||||
Yuemeng Li, Aidong Lu, Xintao Wu, Shuhan Yuan |
||||
A Convergent Differentially Private k-Means Clustering Algorithm |
||||
Zhigang Lu, Hong Shen |
||||
|
|
|
|
|
Session 3A - Factor and Tensor Analysis |
||||
Chair: Khoa Nguyen |
||||
Online Data Fusion Using Incremental Tensor Learning |
||||
Nguyen Lu Dang Khoa, Hongda Tian, Yang Wang, Fang Chen |
||||
Co-clustering from Tensor Data |
||||
Rafika Boutalbi, Lazhar Labiod, Mohamed Nadif |
||||
A Data-Aware Latent Factor Model for Web Service QoS Prediction |
||||
Di Wu, Xin Luo, Mingsheng Shang, Yi He, Guoyin Wang, Xindong Wu |
||||
Keyword Extraction with Character-level Convolutional Neural Tensor Networks |
||||
Zhe-Li Lin, Chuan-Ju Wang |
||||
Neural Variational Matrix Factorization with Side Information for Collaborative Filtering |
||||
Teng Xiao, Hong Shen |
||||
Variational Deep Collaborative Matrix Factorization for Social Recommendation |
||||
Teng Xiao, Hui Tian, Hong Shen |
||||
|
|
|
|
|
Session 3B - Sequential Pattern Mining |
||||
Chair: Riccardo Guidotti |
||||
Efficiently Finding High Utility-Frequent Itemsets using Cutoff and Suffix Utility |
||||
R. Uday Kiran, T. Yashwanth Reddy, Philippe Fournier-Viger, Masashi Toyoda, P. Krishna Reddy, Masaru Kitsuregawa |
||||
How Much Can A Retailer Sell? Sales Forecasting on Tmall |
||||
Chaochao Chen, Ziqi Liu, Jun Zhou, Xiaolong Li, Yuan Qi, Yujing Jiao, Xingyu Zhong |
||||
Hierarchical LSTM: Modeling Temporal Dynamics and Taxonomy in Location-Based Mobile Check-Ins |
||||
Chun-Hao Liu, Da-Cheng Juan, Xuan-An Tseng, Wei Wei, Yu-Ting Chen, Jia-Yu Pan, Shih-Chieh Chang |
||||
Recovering DTW Distance between Noise Superposed NHPP |
||||
Yongzhe Chang, Zhidong Li, Bang Zhang, Ling Luo, Arcot Sowmya, Yang Wang, Fang Chen |
||||
ATNet: Answering Cloze-Style Questions via Intra-attention and Inter-attention |
||||
Chengzhen Fu, Yuntao Li, Yan Zhang |
||||
Parallel Mining of Top-k High Utility Itemsets in Spark In-Memory Computing Architecture |
||||
Chun-Han Lin, Cheng-Wei Wu, JianTao Huang, Vincent S. Tseng |
||||
|
|
|
|
|
Session 4A - Representation Learning and Embedding (I) |
||||
Chair: Senzhang Wang |
||||
AAANE: Attention-based Adversarial Autoencoder for Multi-scale Network Embedding |
||||
Lei Sang, Min Xu, Shengsheng Qian, Xindong Wu |
||||
NEAR: Normalized Network Embedding with Autoencoder for Top-K Item Recommendation |
||||
Dedong Li, Aimin Zhou, Chuan Shi |
||||
Ranking Network Embedding via Adversarial Learning |
||||
Quanyu Dai, Qiang Li, Liang Zhang, Dan Wang |
||||
Selective Training: A Strategy for Fast Backpropagation on Sentence Embeddings |
||||
Jan Neerbek, Peter Dolog, Ira Assent |
||||
Extracting Keyphrases from Research Papers Using Word Embeddings |
||||
Wei Fan, Huan Liu, Suge Wang, Yuxiang Zhang, Yaocheng Chang |
||||
Sequential Embedding Induced Text Clustering, a Non-parametric Bayesian Approach |
||||
Tiehang Duan, Qi Lou, Sargur N. Srihari, Xiaohui Xie |
||||
SSNE: Status Signed Network Embedding |
||||
Chunyu Lu, Pengfei Jiao, Hongtao Liu, Yaping Wang, Hongyan Xu, Wenjun Wang |
||||
|
|
|
|
|
Session 4B - Weakly Supervised Learning |
||||
Chair: Kuan-Ting Lai |
||||
Robust Semi-Supervised Multi-Label Learning by Triple Low-Rank Regularization |
||||
Lijuan Sun, Songhe Feng, Gengyu Lyu, Congyan Lang |
||||
Multi-class Semi-supervised Logistic I-RELIEF Feature Selection Based on Nearest Neighbor |
||||
Baige Tang, Li Zhang |
||||
Effort-Aware Tri-Training for Semi-Supervised Just-in-Time Defect Prediction |
||||
Wenzhou Zhang, Weiwei Li, Xiuyi Jia |
||||
One Shot Learning with Margin |
||||
Xianchao Zhang, Jinlong Nie, Linlin Zong, Hong Yu, Wenxin Liang |
||||
DeepReview: Automatic Code Review using Deep Multi-Instance Learning |
||||
Heng-Yi Li, Shu-Ting Shi, Ferdian Thung, Xuan Huo, Bowen Xu, Ming Li, David Lo |
||||
Multi-label Active Learning with Error Correcting Output Codes |
||||
Ningzhao Sun, Jincheng Shan, Chenping Hou |
||||
Dynamically Weighted Multi-View Semi-Supervised Learning for CAPTCHA |
||||
Congqing He, Li Peng, Yuquan Le, Jiawei He |
||||
|
|
|
|
|
Session 4C - Recommender System |
||||
Chair: Murat Kantarcioglu |
||||
A Novel Top-N Recommendation Approach Based on Conditional Variational Auto-Encoder |
||||
Bo Pang, Min Yang, Chongjun Wang |
||||
Jaccard Coefficient-based Bi-clustering and Fusion Recommender System for Solving Data Sparsity |
||||
Jiangfei Cheng, Li Zhang |
||||
A Novel KNN Approach for Session-based Recommendation |
||||
Huifeng Guo, Ruiming Tang, Yunming Ye, Feng Liu, Yuzhou Zhang |
||||
A Contextual Bandit Approach to Personalized Online Recommendation via Sparse Interactions |
||||
Chenyu Zhang, Hao Wang, Shangdong Yang, Yang Gao |
||||
Heterogeneous Item Recommendation for the Air Travel Industry |
||||
Zhicheng He, Jie Liu, Guanghui Xu, Yalou Huang |
||||
A Minimax Game for Generative and Discriminative Sample Models for Recommendation |
||||
Zongwei Wang, Min Gao, Xinyi Wang, Junliang Yu, Junhao Wen, Qingyu Xiong |
||||
RNE: A Scalable Network Embedding for Billion-scale Recommendation |
||||
Jianbin Lin, Daixin Wang, Lu Guan, Yin Zhao, Binqiang Zhao, Jun Zhou, Xiaolong Li, Yuan Qi |
||||
|
|
|
|
|
Session 4D - Social Network and Graph Mining |
||||
Chair: Philippe Fournier-Viger |
||||
Graph Compression with Stars |
||||
Faming Li, Zhaonian Zou, Jianzhong Li, Yingshu Li |
||||
Neighbor-based Link Prediction with Edge Uncertainty |
||||
Chi Zhang, Osmar Zaiane |
||||
Inferring Social Bridges that Diffuse Information Across Communities |
||||
Pei Zhang, Ke-Jia Chen, Tong Wu |
||||
Learning Pretopological Spaces to Extract Ego-centered Communities |
||||
Gaetan Caillaut, Guillaume Cleuziou, Nicolas Dugué |
||||
EigenPulse: Detecting Surges in Large Streaming Graphs with Row Augmentation |
||||
Jiabao Zhang, Shenghua Liu, Wenjian Yu, Wenjie Feng, Xueqi Cheng |
||||
TPLP: Two-Phase Selection Link Prediction for Vertex in Graph Streams |
||||
Yang Xiao, Hong Huang, Feng Zhao, Hai Jin |
||||
Robust Temporal Graph Clustering for Group Record Linkage |
||||
Charini Nanayakkara, Peter Christen, Thilina Ranbaduge |
||||
|
|
|
|
|
Session 5A - Data Pre-Processing and Feature Selection |
||||
Chair: Zhidong Li |
||||
Learning Diversified Features for Object Detection via Multi-region Occlusion Example Generating |
||||
Junsheng Liang, Zhiqiang Li, Hongchen Guo |
||||
HATDC: A Holistic Approach for Time Series Data Repairing |
||||
Xiaojie Liu, Guangxuan Song, Xiaoling Wang |
||||
Double Weighted Low-Rank Representation and Its Efficient Implementation |
||||
Jianwei Zheng, Kechen Lou, Ping Yang, Wanjun Chen, Wanliang Wang |
||||
Exploring Dual-Triangular Structure for Efficient R-initiated Tall-skinny QR on GPGPU |
||||
Nai-Yun Cheng, Ming-Syan Chen |
||||
Efficient Autotuning of Hyperparameters in Approximate Nearest Neighbor Search |
||||
Elias Jaasaari, Ville Hyvonen, Teemu Roos |
||||
An Accelerator of Feature Selection Applying a General Fuzzy Rough Model |
||||
Peng Ni, Suyun Zhao, Hong Chen, Cuiping Li |
||||
Text Feature Extraction and Selection Based on Attention Mechanism |
||||
Longxuan Ma, Lei Zhang |
||||
|
|
|
|
|
Session 5B - Text and Opinion Mining (II) |
||||
Chair: Sheng-Jun Huang |
||||
Multi-task Learning for Target-dependent Sentiment Classification |
||||
Divam Gupta, Kushagra Singh, Soumen Chakrabarti, Tanmoy Chakraborty |
||||
SC-NER: a Sequence-to-Sequence Model with Sentence Classification for Named Entity Recognition |
||||
Yu Wang, Yun Li, Ziye Zhu, Bin Xia, Zheng Liu |
||||
BAB-QA: A New Neural Model for Emotion Detection in Multi-Party Dialogue |
||||
Zilong Wang, Zhaohong Wan, Xiaojun Wan |
||||
Unsupervised User Behavior Representation for Fraud Review Detection with Cold-Start Problem |
||||
Qian Li, Qiang Wu, Chengzhang Zhu, Jian Zhang, Wentao Zhao |
||||
Gated Convolutional Encoder-Decoder for Semi-Supervised Affect Prediction |
||||
Kushal Chawla, Sopan Khosla, Niyati Chhaya |
||||
Complaint Classification Using Hybrid-Attention GRU Neural Network |
||||
Shuyang Wang, Bin Wu, Bai Wang, Xuesong Tong |
||||
|
|
|
|
|
Session 5C - Mining Unstructured and Semi-structured Data |
||||
Chair: Hady Wirawan Lauw |
||||
Context-Aware Dual-Attention Network for Natural Language Inference |
||||
Kun Zhang, Guangyi Lv, Enhong Chen, Le Wu, Qi Liu, C. L. Philip Chen |
||||
Best from Top k versus Top 1: Improving Distant Supervision Relation Extraction with Deep Reinforcement Learning |
||||
Yaocheng Gui, Qian Liu, Tingming Lu, Zhiqiang Gao |
||||
Towards One Reusable Model for Various Software Defect Mining Tasks |
||||
Heng-Yi Li, Ming Li, Zhi-Hua Zhou |
||||
User Preference-Aware Review Generation |
||||
Wei Wang, Hai-Tao Zheng, Hao Liu |
||||
Mining Cluster Patterns in XML Corpora via Latent Topic Models of Content and Structure |
||||
Gianni Costa, Riccardo Ortale |
||||
A Large-scale Repository of Deterministic Regular Expression Patterns and Its Applications |
||||
Haiming Chen, Yeting Li, Chunmei Dong, Xinyu Chu, Xiaoying Mou, Weidong Min |
||||
Determining the Impact of Missing Values on Blocking in Record Linkage |
||||
Imrul Chowdhury Anindya, Murat Kantarcioglu, Bradley Malin |
||||
|
|
|
|
|
Session 5D - Behavioral Data Mining |
||||
Chair: Cuneyt Gurcan Akcore |
||||
Bridging the Gap between Research and Production with CODE |
||||
Yiping Jin, Dittaya Wanvarie, Phu T.V. Le |
||||
Distance2Pre: Personalized Spatial Preference for Next Point-of-Interest Prediction |
||||
Qiang Cui, Yuyuan Tang, Shu Wu, Liang Wang |
||||
Using Multi-objective Optimization to Solve the Long Tail Problem in Recommender System |
||||
Jiaona Pang, Jun Guo, Wei Zhang |
||||
Event2Vec: Learning Event Representations Using Spatial-Temporal Information for Recommendation |
||||
Yan Wang, Jie Tang |
||||
Maximizing Gain Over Flexible Attributes in Peer to Peer Marketplaces |
||||
Abolfazl Asudeh, Azade Nazi, Nick Koudas, Gautam Das |
||||
An Attentive Spatio-Temporal Neural Model for Successive Point of Interest Recommendation |
||||
Khoa D. Doan, Guolei Yang, Chandan K. Reddy |
||||
Mentor Pattern Identification from Product Usage Logs |
||||
Ankur Garg, Aman Kharb, Yash H. Malviya, J. P. Sagar, Atanu R. Sinha, Iftikhar Ahamath Burhanuddin, Sunav Choudhary |
||||
|
|
|
|
|
Session 6A - Deep Learning Models and Applications (II) |
||||
Chair: Min-Ling Zhang |
||||
EFCNN: A Restricted Convolutional Neural Network for Expert Finding |
||||
Yifeng Zhao, Jie Tang, Zhengxiao Du |
||||
CRESA: A Deep Learning Approach to Competing Risks, Recurrent Event Survival Analysis |
||||
Garima Gupta, Vishal Sunder, Ranjitha Prasad, Gautam Shroff |
||||
Long-Term Traffic Time Prediction Using Deep Learning with Integration of Weather Effect |
||||
Chih-Hsin Chou, Yu Huang, Chian-Yun Huang, Vincent S. Tseng |
||||
Arrhythmias Classification by Integrating Stacked Bidirectional LSTM and Two-dimensional CNN |
||||
Fan Liu, Xingshe Zhou, Jinli Cao, Zhu Wang, Hua Wang, Yanchun Zhang |
||||
An Efficient and Resource-Aware Hashtag Recommendation Using Deep Neural Networks |
||||
David Kao, Kuan-Ting Lai, Ming-Syan Chen |
||||
Dynamic Student Classification on Memory Networks for Knowledge Tracing |
||||
Sein Minn, Michel C. Desmarais, Feida Zhu, Jing Xiao, Jianzong Wang |
||||
Targeted Knowledge Transfer for Learning Traffic Signal Plans |
||||
Nan Xu, Guanjie Zheng, Kai Xu, Yanmin Zhu, Zhenhui Li |
||||
|
|
|
|
|
Session 6B - Visual Data Mining |
||||
Chair: Yu-Feng Li |
||||
AggregationNet: Identifying Multiple Changes Based on Convolutional Neural Network in Bitemporal Optical Remote Sensing Images |
||||
Qiankun Ye, Xiankai Lu, Hong Huo, Lihong Wan, Yiyou Guo, Tao Fang |
||||
Detecting Micro-expression Intensity Changes from Videos Based on Hybrid Deep CNN |
||||
Selvarajah Thuseethan, Sutharshan Rajasegarar, John Yearwood |
||||
A Multi-Scale Recalibrated Approach for 3D Human Pose Estimation |
||||
Ziwei Xie, Hailun Xia, Chunyan Feng |
||||
Gossiping the Videos: An Embedding-based Generative Adversarial Framework for Time-sync Comments Generation |
||||
Guangyi Lv, Tong Xu, Qi Liu, Enhong Chen, Weidong He, Mingxiao An, Zhongming Chen |
||||
Self-paced Robust Deep Face Recognition with Label Noise |
||||
Pengfei Zhu, Wenya Ma, Qinghua Hu |
||||
Multi-Constraints-Based Enhanced Class-specific Dictionary Learning for Image Classification |
||||
Ze Tian, Ming Yang |
||||
Discovering Senile Dementia from Brain MRI Using Ra-DenseNet |
||||
Xiaobo Zhang, Yan Yang, Tianrui Li, Hao Wang, Ziqing He |
||||
|
|
|
|
|
Session 6C - Representation Learning and Embedding (II) |
||||
Chair: Xiangliang Zhang |
||||
On the Network Embedding in Sparse Signed Networks |
||||
Ayan Kumar Bhowmick, Koushik Meneni, Bivas Mitra |
||||
MSNE: A Novel Markov Chain Sampling Strategy for Network Embedding |
||||
Ran Wang, Yang Song, Xinyu Dai |
||||
Auto-Encoder Based Co-Training Multi-View Representation Learning |
||||
Run-kun Lu, Jian-wei Liu, Yuan-fang Wang, Hao-jie Xie, Xin Zuo |
||||
Robust Semi-Supervised Representation Learning for Graph-Structured Data |
||||
Lan-Zhe Guo, Tao Han, Yu-Feng Li |
||||
Characterizing the SOM Feature Detectors under Various Input Conditions |
||||
Macario O. Cordel II, Arnulfo P. Azcarraga |
||||
PCANE: Preserving Context Attributes for Network Embedding |
||||
Danhao Zhu, Xinyu Dai, Kaijia Yang, Jiajun Chen, Yong He |
||||
A Novel Framework for Node/Edge Attributed Graph Embedding |
||||
Guolei Sun, Xiangliang Zhang |
||||
|
|
|
|
|
|
||||
Session 6D - Knoweldge Graph and Interpretable Data Mining |
||||
Chair: Katerina Hlavackova-Schindler |
||||
Granger Causality for Heterogeneous Processes |
||||
Sahar Behzadi, Katerina Hlavácková-Schindler, Claudia Plant |
||||
Knowledge Graph Embedding with Order Information of Triplets |
||||
Jun Yuan, Neng Gao, Ji Xiang, Chenyang Tu, Jingquan Ge |
||||
Knowledge Graph Rule Mining via Transfer Learning |
||||
Pouya Ghiasnezhad Omran, Zhe Wang, Kewen Wang |
||||
Knowledge Base Completion by Inference from Both Relational and Literal Facts |
||||
Zhichun Wang, Yong Huang |
||||
EMT: A Tail-Oriented Method for Specific Domain Knowledge Graph Completion |
||||
Yi Zhang, Zhijuan Du, Xiaofeng Meng |
||||
An Interpretable Neural Model with Interactive Stepwise Influence |
||||
Yin Zhang, Ninghao Liu, Shuiwang Ji, James Caverlee, Xia Hu |
||||
Multivariate Time Series Early Classification with Interpretability Using Deep Learning and Attention Mechanism |
||||
En-Yu Hsu, Chien-Liang Liu, Vincent S. Tseng |
* Paper Submission Due
October 10, 2018
October 17, 2018
* Notification to Authors
December 15, 2018
* Camera-ready Due
January 15, 2019
* Conference Date
April 14-17, 2019
All deadlines are 11:59pm Pacific Standard Time (PST)